28 jaanuar 2019

Õigustest ja eesti keelest

Loen aga detsembrikuist Vikerkaart ja imestan, et miks ma alles nüüd olen kätte võtnud Toomas Vindi? Et mismoodi võib vaadelda luuletamist hra Tõnis Vilu? Et egas põnev on see õiguste nõudmise asi, isegi kui see tegelikult polegi ju midagi muud, kui see igapäevane, kõikjaleulatuv, meisse lagunev teadmine inimeseks olemisest.
Ja mu hea professor bakalauruse ajast, vihaseks saand Martin Ehala - keda ma ükshommik kuulasin õpetajate ja täna õhtul eesti keele õigustest rääkimas. Mõlemad on olulised. Üks on seotud inimeseks kasvatamisega olmelisel tasandil, teine on aga oluline eestikeelseks jäämisega. Enesekindel ja uhke nõnda mäletan oma noort ja uljast professorihärrat tol mälestusväärsel 2003. aastal, kui ta jah polnud veel jõudnud isegi 40 eluaasta lävele, ehk tegu oli noore mehega, kes võinuks olla mu isagi. Ja nüüd korraga - keel, selle kadumine, ma ei ole vist nii vihast inimest kuulnudki kui ta selles kõnes siin on: Keelesaade. Ehmatus, mis tabab tema häält kuuldes lööb jalust nõrgaks. Nüüd on ta endast välja kasvanud, jõudnud aega, mis ei sobi tema kasvandikele. Priit Kruus lihtsalt tegi endale liiga, aga Martin Ehala vihastab välja. Niimoodi muide ei ole ma näinud tükk aega kedagi vihastamas nagu tema. Liiga hilja. Eelmisel aastal sai Toomas Liivi surmast 9 aastat. Minu võimsast õppejõust, kes kuivas kokku mõne kuuga, sest ta ei osanud inglise keelt, sest tal ei ilmunud artikleid tolles keeles. Ma ei teagi, mida sellest arvata. Ma ei saaks ilmselt isegi praegu hakkama uue magistrikraadi või doktorantuuriga, sest peab kirjutama vähemalt kahes keeles. Korralik eesti kultuuri uurija võiks tegelikult osata lisaks eesti keelele ladina keelt (sest sealt algab me ajalugu), saksa keelt (sest nemad alustasid meist ja meile kirjutamist olles meie ülikud sajandeid), vene keelt - sest mis salata 1880ndate venestusperiood ja 50 aastat vene võimu all, kirjutasid ka meie ajalugu, inglise keelt, sest see kirjutab meid praegu, ja kui tunda püsihuvi eesti keele iseärasuste vastu võiks osata pisut, eriti Johannes Aaviku fännid eksole,  soome keelt ja prantsuse keelt. Te ikka teate, kust tuleb relv ja sarmikas ja kaunis - eesti keelde? Ei tea? Noh, märksõnad on ülalpool. Aga kõige paremini tuleb ikkagi rääkida ja kirjutada eesti keelt.
Pilt ei ütle rohkem kui tuhat sõna ehkki Instagramm, Facebook, Messenger jne on meile seda õpetanud viimasel ajal. 


Kuidas seda aga teha? Ikka sedasama keelt kasutades igapäevaselt. Olgu ta siis Valgre laule kuulates, kaasa ümisedes või Eda Ahi* luuletusi lugedes või sõbraga diskuteerides teemadel, mis teevad haiget või rõõmustavad. Ka mu töö kirjastuses hõlmab keele kõige põnevamaid saadusi - raamatuid - neist saavad varem või hiljem meie sõnade loojad. Jah, hea keeleoskus areneb lugedes - häid lugusid? Või väga hästi kirjutatud tekste? No minu meelest hea lugu ongi seotud hästi kirjutatuga. Sealt sirab välja rütmitunnetus, emotsioonide ja keelega mäng, millesse võib jäädagi unelema. Ja ei pea selleks olema sugugi mitte keeleteadlane või philo logos, lõtva võib olla tavaline jorss, kes kannab kulukaid ja käib õhtuti tantsimas oma väga hea sõbranjega Vabankis. Ja no ei pea lugema Heideggeri või Madis Kõivu. Võib täitsa kätte võtta Emilie Schepi krimkad või mõne "Vale venna" või "Põrgu või paradiisi" või "Ülelahe pumpernikkeli". Ja miks? Sest eesti keel, kas teate, on väga vajalik igapäevaseks kasutamiseks ja seda on kõige lihtsam passiivselt lugedes õppida.

*Kui teda loen, siis kipun kirjutama riimis-rütmis. 

01 jaanuar 2019

Raamatud, 2018, seiklused, vägi, hmmm...

Uus aasta. Hmm... Sealt ta siis tuleb. Mina olen alati uut aastat ja aega oodates kuidagi mitmepalgeline-otsaline. Eelmine aasta oli paras hullus, millest välja tulemine võtab mul ilmselt see aasta pisut aega. Töö, töö, töö, töö! Ja ma ei ütleks, et selline töö, mis mulle ei meeldiks. Kunagi - see oli nüüd juba 5 aastat tagasi tahtsin saada turundusinimeseks, sest! Just nimelt sest! Tahtsin saada, et teha võimalikult palju ja võimalikult hästi oma tööd ehk klienditeenindust. Turundada oma raamatuid ja vajadust lugemiseks ja asjade üle mõtlemiseks.

Eesti raamatumüüja Riia raamatupoe juures, sest...


Oma põhiloomult olen ma ikka veel see - mittemõtleja, mitteanalüüsija, tegutseja, impulsiivne väike plika, kes uudistab maailma varvaste, käte, silmade, kogu keha liigutamisega. Viimasel ajal olen isegi vastavaid raamatuid lugenud. Mis see Wilkie Collinsi "Kuukivi" muud ole, kui üks lõputu otsimine ja uurimine ja maskide taha vaadata püüdmine. See on kütkestav ja võluv, nagu mõni detektiivisari, kus peainspektor Barnaby lülitub mõnesse valusasse ja pingelisse lukku, mis kaevatakse koos värske surnukehaga 25 või 30 aasta tagusest ajast välja, lihtsalt selleks et... Inimesed on huvitavad ja julmad ja ilusad ja õõnsad korraga. Me kõik oleme mitmekihilised (kui muidugi on antud mitu kihti, millega katta oma valusid ja muhke, mis elu on andnud) ja mõnikord palju võimsamad, kui me ise usuksime, et me oleme või nad on.

Aga jah. Mäletate toda väikest tüdrukut, kes uuris oma naabripoisiga kogu Võru Raudtee tänava ümbruse läbi? Ah? Ja siis Tamula rajad, lõpeks Tallinna Kopli, Pirita tee, Kadrioru pargi? Isegi Festac Towni Lagoses, Nigeerias uuris ta läbi oma hea Väikse Printsiga. Ta käis nüüd oma elukaaslasega Riias ja Vilniuses. Võttis bussi. Istus sisse ja sõitis. Sinna, kus Rainis au sees, sinna, kus Gediminas oma hobuse ees aega otsib. Sinna! Ja naabipoisiks osutus ei keegi muu kui elukaaslane. Rahulik - vaikne - mõnikord närviline kallis. Minu kallis!

2018. aasta oli samasugune uue piirkonna uurimine ja sõnastamine minu jaoks. Tehniliselt võttes süübisin oma võimesse inimestega suhelda ja strateegilisi otsuseid vastu võtta seoses oma raamatutega - see ei ole olnud lihtne. Palju tagasilööke, palju muhke, palju ebameeldivat ja ebamugavat. Aga imelik sõjast läbi käinud tunne muudkui kestab. Võib-olla lähen rahulikumaks. Ei tea. Varsti möödub 10 aastat minu magistrikraadi omandamisest - mina ei tea, kas see on hea või see on halb, et ma nüüd siin Tallinnas oma mitteisiklikus korteris, oma isiklikult ostetud ja kokku pandud ON24.ee-st ostetud voodis, oma vanasse 2012. aastal liisinguga ostetud arvutisse sõnu kriban. Ei tea. Ma ei julge mõnikord üldse midagi tahta. Mõned minu soovid, või tuleks öelda, et paljud, on täide läinud. Ma olen natuke uhke ka nende täitumiste üle ja natuke ehmunud. Just see - ei teadnudki, et minus on nii palju jõudu, tunne tekib. Võib-olla on seda veel - mitte lihtsalt potentsiaali, vaid tahumatut, jõhkrat, allumatut väge, mis paneb jalad värisema ja liikuma uute ja põnevate seikluste suunas.

Eks tuleb toda väge otsida ja tarvitusele võtta. Sest ma olen. Teate küll. Oma ema tütar. Mis siis et ma temast suurt midagi ei tea, ma tean, et ma olen tänulik selle eest, et ta julges mind sünnitada, julges mind enda omaks nimetada, julges mind armastada ja sellega garanteeris, et mul on vanaema, et mulle jääb isa. Ma ei usu, et teistsuguse naise lapsena, mind oleks hoitud niimoodi ja hoitakse muide siiani. See on ikka natuke minu ema süü, et ma olen armastatud. Eksistentsist rääkimata. Ja see pulbitsev jõud, millest ma räägin ja millele ma üsna harva oma komplekside pärast peale satun, tuleb ka minu emast, sest isa on isa. Mingi osa temast on olnud tõenäoliselt juba algusest peale kindla peale minek. Minu ema aga armastas elada, naerda ja muuta maailma sellega paremaks kohaks. Mina kardan mõnikord elada, sest lihtsam on olla rutiinne ja teha seda, mida öeldakse, et ma pean tegema, kui oma peaga mõelda ja usaldada oma sisetunnet ja liikuda oma väge mööda elu suunas.

Aga jah. See on seal kuskil on olemas minu isiklik vägi, milleni jõuda läbi seikluste, nagu lapsena saime teada oma lihaste jõust ja koordinatsioonivõimest ja oskusest ronida kõige kõrgemale oksale ja mitte karta kõrgust ja oma keha jõudu, seal on olemas ka inimlik vägi, millest mitte keegi meile rääkinud ei ole. Sest teised ka ei tea seda enne, kui me ise pole julgenud uurida oma väge. See on meie sees. See on meie.