see on natuke nõme, et me võrus väga pikalt elada ei saa ja praegu ei ole ka eriti pingutanud selle nimel, et saaks siin elada omaenda rütmi ja olemisega - igatahes puudu on metsikus koguses puid ja põõsaid, mingi tohutu suur ja räigelt looma- ja putukavaenulik keskkond on see - mis siis, et see mu naabritele ja sugulastele jubedalt meeldib, aga ma lihtsalt istutaks kõik paksult täis pirni-, õuna-, ploomi-, kase- ja kirsipuid ja igast sorti põõsaid jne jne jne.
Katrina
Raamatumüüja aastast 2008 ja titemamma 2021 maist..
22 juuni 2026
18 juuni 2026
kus me elame
millises kesklinnas te elate
natuke agulipiirkonnas
mis on täis
erihäälelist linnulaulu,
köetavate korstende haisu
metsporgandite ja naatide
pisikesi valgeid õisi ja nende
magusat lõhna
koos rakvere raipe ja nõgestega
kahasse
35ruuduste korterite niiskuse
ja mingi võrratu
vanaegse rõõmu sees
elame
ilma korraliku muruplatsita
sest pole siiani välja mõelnud,
kuidas korralikult niita,
aga õpime
kui ei õpi, õpetab elu
või naabrinaine, kes uriseb
sest perenaine peab teadma
kuidas asjad käivad
naine on tark.
Kas on?
keegi ütleb, et minionid
on kõik poisid,
sest nood võivad kõik
lollid olla
aga naised / tüdrukud ei või
tegelikult ju võiks
ja mina olengi
loll
puhta loll
mingites hetkedes
tahaks kõik üles loendada
et teised teaksid ka
ma olen naine ja ma olen mingites hetkedes
loll
puruloll
17 juuni 2026
hommikutihedus
prõkkav vaikuse põristus mööda kivitihedat linna
ikka issi juurde, ikka issi juurde
hommikuti kui issi on juba läinud oma aeda tööle
siis on äratus kurb
poeg istub diivanil ja ootab
ma ei ole kindel mida
pedagoogilist juhatust läbi elu
nagu ma isegi
et kuidas saada - inimeseks, kirjanikuks, emaks...
aga eks ikka minuga siis
või minul endaga siis
ja mina olen nagu laskurkorpuses ja suure tangi sees
pommitan üha tihenevate küsimustega
ja kasvava ärevusega, et kuidas see keel ja mõtlemine
kuidas see kõik tuleb
aga ta tulemata ei jää
minul ei jäänud ja tema isal ka mitte
isegi geeniuurija teatas, et kõik on hästi
isegi vähigeeni pole sees
lihtsalt kõik võtab aega
ja aeg läheb nii kuradi kiiresti, et imelik hakkab
jookseb, tsolgutab ennast minu kehast eemale
võtan oma poja sülle, et ta riidesse panna
igal hommikul, kui lähme kahekesti aeda
ma tahan teda veel hoida
aga tegelikult on kogu aeg hirm
et ta pole piisavalt kiire oma arengus
ja see vastuolu kasvab minus aina
hoida, lahti lasta, hoida, edasi utsitada üksi minema
kallistada kogu hommiku multikat vaadates
hoida hoida hoida hoida hoida hoida
ja ma ikkagi ei oska
küsimused kui tugevad padrunid lagunevad mu lapse näkku
ja ta ehmatab ära
emme, kui ma päiksesse vaatan, läheb pupill väikeseks, onju
sa ju rääkisid
ammu ammu
ütleb ta mu rahustuseks
sest mul on kogu aeg hirm
ja kas see teadmine
et pupill läheb väikeseks
aitab teda?
15 juuni 2026
Kumu
Laupäeval kaksikvendade ja Tohvriga Kumus. Ühele korrusele ei jõudnud, sest alles kell kolm suutsime kohale jõuda. Aga endiselt Kristi Kongi näitus oli lihtsalt fantastiline - või ka mitte, ma ei tea, see roosasse uppumine on mõnikord nii nii nii vajalik. Tohvril oli suht ükstapuha, aga kui seal ringi kõndida, siis läksidki mingisse uude ruumi, mis avanes teistpidiselt. Kunst avab ruumi. Igasugune visull lisab sellele mingi lisamõõtme - ükskõik, kas toome õuest lilli või liigutame natuke sohvat.
Karin Luts oli lust vaadata, eriti meeldis mulle see daam aastast 1949 pealkirjaga "Suvel", no vaadakem milline lõputu nautlus ja ilu, oh seda ilu:11 juuni 2026
Hall - hell
Tunnistan, et vahel üleplaneerin
iga oma päeva
ülesheerin
tunnistan, et sa ei ole alati minu lemmikinimene
ja mu poeg ka mitte
aga te olete üdini omad
lihtsalt ma ei tea kui kauaks
elu on nii palju õpetanud
ja nii vähe
hoidma suhteid ja ennast ja teisi
alati võib midagi plahvatada
katki minna
ja see ei juhtu ainult sõjakoldeis
see juhtub meie endi sees
olime need ilusad ja noored
ja korraga
hallid tihedad karvad lõikuvad peadligi
nagu oleksin hakanud neljakümneselt vanaemaks
ja miski selles halluses meeldib mulle
rohkem kui see pitskleit
või läbimõeldud ilu
mida keegi kasvatab
juukseid värvides, nägu värvides
aga ma tean
et mitte kõik ja mitte alati
ei armasta seda pärismind
minu halluses
27 mai 2026
kohal käimine on pool võitu
august 2025
Viimased poolteist aastat on suht karmid. Olen lihtsalt kogu aeg mõelnud ühele asjale: kuidas aidata Tohver Kalju rääkima?
Arstid, spetsialistid, raha, aeg - kõik on tiksunud Tohvri rütmis. Eelmine lasteaia aasta läks kolmapäeviti ujumisele ja eripedagoogile. Märtsis lisandus logopeed.
Hing on kinni, et mis edasi saab. Ei saa ju öelda, et midagi poleks saanud! Saab! Peab saama! Kuhugi me peame jõudma kogu selle tegevusega ja endaga!
mai 2026
hunnik tööd on ära tehtud. Iga jumala päev lasteaias käimine. Seal siis see, et ega ta nüüd lemmikõpilane oma ulakuste ja suutmatusega fookust hoida õppetegevuses alati ole. Aga ta käib iga päev lasteaias ja ma tean, et see teadmine, et on olemas korduvad tegevused aitab päris tihti mingitest suurematest kriisidest elus läbi. Ja kriise tuleb nagunii, isegi kui see kriis on kadunud pitskinnas või midagi. Mind on elust läbi aidanud töö, töö, töö (või siis kooli ajal koolis käimine ja inimeste nägemine, kes iga päev tulevad tegema ühte ja seda sama asja). No kõige raskem oli vanaema surm, ainus koht, kuhu ma ei julgenud minna pärast vanaema surma oli teater. Muidu käisin iga päev koolis, jätsin vist paar päeva vahele. Ja ma ei olnud hea õpilane - ma olin kõige keskpärasem krants üldse kogu klassi peale, mõnikord oskasin natuke originaalsemalt kirjutada või mõelda, aga üldiselt - ei tulnud mul see tol hetkel väga välja. Distsipliin kohale käimise kohta jäi ja arendas ennast ise. Ülikoolis oli mul kohutavalt raske loengutest puududa isegi kui tookord äge ja nutikas (sugugi mitte tagurlik) noor õppejõud Martin Ehala ütles, et kui mõistlikum on kodus või raamatukogus infot kätte saada, siis saagem! Aga kui sul pole kodus kedagi peale sinu enda, kes tegelt ei oska olla ilma inimesteta. Jep.
16 juuli 2025
Võru imelised hetked
Polegi kaua siia südant puistanud. Meil on kiire. Tohvril, Henrykul ja minul. Viimased 7-8 kuud on läinud haavade ravimiseks ja uue tee leidmiseks. Ma ei tea, kuidas järgmised kuud lähevad.
Ravisime Henryku lojaalsusest tekkinud haavu. Eriala, ruumi ja aja haavu. Eks mulgi neid olnud. Loen Kristi Saare finantsvabaduse raamatut ja seal räägitakse, et unustage ära see kuradi missioonitöö, et hirmsasti usute millessegi, aga raha ei saa sittagi selle eest. No okei. Mina ütlen seda. Seepärast muide tulebki osaliselt kinni maksta meie kultuur: kirjandus, sport, muusika, kunst, tants, teater. See on ruumi loomise ja hoidmise seisukohalt oluline. Et oleks võimalik eestikeelselt seda uurida teatrites, kinodes, kohvikutes, lokaalides jne jne. Et see oleks jätkusuutlik, et oleks võimalik teha lugusid, et need peegeldasid meie aega ja ruumi ja samas suudaksid maailmast kinni võtta need kunstivõtted, kuidas maailma peegeldada.
Igatahes siin me oleme oma peaaegu 2 nädalat Võrus aju ja keha puhanud. Ehkki mul oli kodukontor ja tegelikult mingil hetkel rohkem tööd kui tahaks, aga Munamäel käidud, Võrumaa muuseumis käidud ja kohtutud 18aastase noormehe 6000 aastat vana skeletiga. Ja see naljakas asi ka, et tegelikult olen ma aastakümneid käinud Krümmeri kooli aladel, ilma et ma selle peale üldse oleks tulnud, sest 1995. aastal sai sellele kohale ehitatud Võrumaa muuseum. Isegi kooli ajal sai siin käidud ja isamaa sõjast kuuldud. Hoeh. Jällegi aeg, ruum, mis tegelikult mõneski mõttes erineb sellest, mis mulle või Henrykule koolis õpetatud. Mine tea, kuidas Tohver veel neid asju õppima hakkab.
Tore oli käia ka Kubija spaas elus esimest korda Tohvrikesega, sest see kõik on meid kogu aeg ümbritsenud. Minu laps on vajanud ruumi ja aega kasvamiseks ja maailma nägemiseks. Oleks tahtnud Tamulale tiiru teha... Aga noh, järgmine kord.
Sääsed sõid meid nagu jaksasid, vennanaine tegi mulle imelist kukeseenekastet. Elu lõhnas väga hästi nii Viitinal kui ka mujal. Meie olime rõõmsad. Vahepeal pahandas Tohvrike, sest jälle pidi minema minema onu Rommi ja imelise onutütre Beti juurest.



